wtorek, 12 sierpnia 2014

Karolina Andrzejewska z Fundacji Architektury poprowadziła wykład o tym jak architekturę fotografowano dotychczas. Jednym z bardziej znanych artystów był Nicolas Grospierre Francuz mieszkający i tworzący w Polsce. Grospierre dokumentuje to, co w polskim krajobrazie charakterystyczne – blokowiska, bary mleczne itp. Zrealizował on projekt „Kolorobloki”. Jest to cykl zdjęć na których artysta prezentuje budynki fotografowane centralnie.



Źródło zdjęć: http://www.grospierre.art.pl/





Bernd i Hilla Becher są parą artystów dokumentujących zanikające budynki niemieckiej architektury przemysłowej. Karolina Andrzejewska zaprezentowała nam kilka przykładowych prac i opowiedziała o sposobie prezentacji architektury wykorzystywanej przez małżeństwo Becher. 
Bardzo ciasne kadry nie ukazują budynku w kontekście otoczenia. Skupiają się oni na ukazaniu samej formy budynków, a w zestawieniu wszystkich zdjęć możemy zaobserwować różnice i podobieństwa.



Źródło zdjęć: http://anthonylukephotography.blogspot.com/2011/11/photographer-profile-hilla-and-bernd.html


Pierwsze zdjęcie

W 1826 Niecephore Niepce przy pomocy Camary Obscura naświetla obrazy nazwane heliografami na
cynkowych płytkach pokrytych światłoczułym asfaltem. Naświetlanie trwało prawdopodobnie 8 godzin. Zdjęcie przedstawia obraz z okna pracowni naukowca.





To zdjęcie - Bulwar du Temple - Daguerre wykonał w roku 1838. Jest na nim uwieczniony człowiek. Jest to pierwsze zdjęcie człowieka , dlatego ta fotografia jest uważana za pierwszą fotografię portretową. Czas naświetlania około 15 minut.


źródło zdjęć http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_fotografii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz